Náhodná setkání

29. června 2017 v 10:21 |  Belgie
Dostala jsem volno v práci a rozhodla jsem se vyrazit ven. Bylo tak brzo, že i běžci si teprve dělali své ranní smoothie a oblékali sportovní úbory, takže byl všude klid.
Po pár kilometrech chůze jsem dorazila k jedné ze ,,svých" kaváren. Objednala jsem si tekutou dobrotu a čekala, až mi ji přinesou. Barista a číšník v jedné osobě mi na moje ,,merci" řekl ,,enjoy" a šel obsluhovat další paní, která seděla asi pět metrů ode mě, a skoro to znělo, jako by spolu mluvili česky? Celou dobu, kdy jsem upíjela kávu se šlehačkou a čokoládovými bonbónky mi to vrtalo hlavou, až jsem se při odchodu osmělila a zeptala se: ,,Sorry, sir, are you Czech?". Odpověděl ,,Yes?" a já nadšeně vyhrkla:,,Já taky!!!". Bylo to spontánní a velmi milé.
Ten člověk v Bruselu se svou partnerkou žije už dva roky, v mapě mi označil všechna místa, kam mám zajít na kávu/brunch/palačinky/wafle a řekl mi, ať se ještě někdy zastavím, protože si teď v rychlosti určitě nevybavil všechno. Zeptala jsem se, jestli si se mnou udělá fotku na Instagram a jestli ho na fotce mohu označit (trochu vyčůraně jsem na něj chtěla kontakt, abych ho mohla prosit o další tipy kam jít, co vidět a čemu se vyhnout- počítám, že do týdne bude litovat, že mi ten kontakt na sebe kdy dal). Ke své smůle souhlasil a řekl mi svou instagramovou přezdívku, abych ho podle ní našla (byla prakticky stejná jako jeho jméno), když se mě pak zeptal: ,,A ty se jmenuješ jak?" asi chtěl slyšet něco jiného než:,,Češka v Bruselu!", což je název mého instagramového účtu…
Ona kavárna byla jenom kousek od Justičního paláce. Mapa v telefonu mi říkala, že abych se dostala k dalším památkám, musím jít směrem k paláci a od něj jít určitou ulicí. Obešla jsem palác kolem dokola (dle krokoměru měl tenhle justiční okruh rovný kilometr - ráda bych připomněla, že palác leží na 26.000 m2, jde o největší stavbu zbudovanou pro účely soudní moci na světě a není žádná ostuda se v něm ztratit! J), ale ulice nikde. Čert aby ty mapy vzal! Šla jsem celou trasu znovu a objevila uzoučký můstek, který mě dovedl až k výtahu. Vlezla jsem do něj a svezla se z jediné neobydlené strany kopce pokrytého domečky a soudní budovou až pod něj, kde už uličky z mapy měly reálnou podobu. Byla jsem nadšená. Místo toho, aby člověk chodil do kopce a z kopce, použije výtah! No, který jiný národ tohle má? Geniální!
Nejednou vidím, že z jednoho průchodu jako mravenci vylézají lidi s identickými dřevěnými bedýnkami, které si chrání jako ten největší poklad. V průchodu byl biomarket. Lidi kupovali pečivo, ovoce, zeleninu, kávu, čaje, sýry a zcela odevzdaně stáli v několikametrových frontách. Nádherně to tam vonělo a vypadalo to úplně přesně jako záběry na trhy z těch pořadů Jamieho Olivera (už se vám sbíhají sliny?). Z biomarketu jsem se (omylem) dostala na bleší trhy. Plocha velikosti ½ nejznámějšího náměstí v Plzni byla pokrytá krámy nejrůznějšího druhu - kolo, lžičky, pohlednice, koberce, modlitební koberečky, gramofonové desky, pračka, masky, obrazy, záchod (!), talíře, šperky, oblečení, gauč -,,co nemáme, seženeme".
Někdy v té době mi přišla SMSka od kamarádky, jestli se k nim nechci přidat na oběd. Souhlasila jsem. Domluvily jsme se, že se za dvě hodiny sejdeme před vchodem do metra. Když jsem dorazila na místo určení, přišla mi další SMS, že se sejdeme v metru. Oni s ním přijedou, vyskočí ven, budou na mě mávat a já k nim přistoupím. Víte, jak vypadá průměrně nacpané metro, když se z něj vystupuje a nastupuje, že jo? Víte, jaká je šance, že uvidíte, jak na vás někdo mává? Takže chápete, jaké jsme měly štěstí, že se nám to povedlo! Obědvaly jsme v africké čtvrti. Na doporučení jsem si dala talíř, který by se dal nazvat všehochuť. Je to meníčko za 7,- Eur (velmi dobrá cena na Brusel), kde máte předkrm, hlavní jídlo, i dezert. Jediný problém je, že jak je to na jednom talíři, tak dezert (smažený banán) plave v arašídové omáčce z hlavního jídla, ale když chce člověk levnou exotiku, musí přimhouřit oko (nebo obě dvě). Bylo to fakt dobrý!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama